Obyčajné palacinky

Tak som sa rozhodol robiť palacinky. Pamätám si ich zo školskej jedálne, hrubé zatočené trúbky, jemne potreté džemom a trochu pocukrované a mastné.. k tomu slabý čaj bez chuti.. blee

Ale nie, takéto určite nebudú. Tieto palacinky sú jemné, tenučké, môžete ich plniť sladkou, aj slanou náplňou. A nelepia sa. Aspoň na moju obyčajnú, železnú panvicu sa nelepili.

Do cesta neodporúčam pridávať cukor. Je to zbytočné, plnka je dostatočne sladká, a ak neskôr dostanete chuť na slané, už sa nedajú použiť. Olej nedávam, kvalitu nepridá, skôr uberie – palacinky sú mastné.
Čo však nezabudnite, je soľ. Štipka soli, zjemní sladkosť  a podporí výslednú chuť jedla. Šak to poznáte aj ze tej rozprávky, čo sa v nej nesolilo, lebo niekomu trhlo v hlave.. bez soli to nikdy nie je ono.

 • 2.5 šálky hladkej múky
 • 3 vajcia
 • 3 šálky mlieka
 • štipka soli
 • olej

Do vyššej misky som rozbil vajcia, rozmiešal ich s 1 šálkou mlieka štipkou soli a celým množstvom múky. Vznikla taká hustá kaša. Ťažšie sa miešala, no tým že bola hustá, nevznikali hrudky. Potom dolejeme zbytok mlieka a znova zamiešame na potrebnú hustotu.

palacinky-cesto
Cesto by malo byť husté, asi ako poctivá domáca smotana. Ak bude moc riedke, palacinky sa budú trhať, ak husté, zle sa bude liať po panvici. Výsledok bude ako zo školskej jedálne. Tie množstvá surovín by mali byť akurát. Cesto nechajte v chladničke odpočinúť zo 2 hodiny.

Rozohrial som panvicu, pridal za čajovú lyžičku oleja. Nalial som 1 naberačku cesta a nakláňaním panvice rozlial cesto po povrchu. Množstvo cesta prispôsobte veľkosti panvice. Palacinku obraciam vtedy, keď cesto na vrchu stuhne.  Prvá palacinka je vždy testovacia, niekedy sa nepodarí, takže nenechajte sa odradiť. Panvicu nepotieram olejom vždy. Stačí tak po 3-5 palacinke.

pecenie-palaciniek

Upečené palacinky vrstvím na tanier. Keď vychladnú, prekryjem ich fóliou a dám do chladničky. Najlepšie sú čerstvé, ale aj na druhý deň to ujde. Nelámu sa a sú jemné.

palacinky

[starrater tpl=10]

4 thoughts on “Obyčajné palacinky

 1. Rado
  12. február 2014 at 16:23

  hej prosím ťa a šálka to kolko je ? vytáčajú ma tieto mierky, ale dík za recept

 2. admin
  12. február 2014 at 21:45

  Hej.. no to je celkom jednoduché, 2.5 šálky múky a 3 šálky mlieka vyjadruje pomer surovín. Varenie nie je alchýmia, nemusíš to merať presne na gramy :D
  http://www.kreativita.info/vazenie-bez-vahy/

 3. dasa
  25. marec 2014 at 13:01

  pouzivas aj polohrubu muku

  1. admin
   25. marec 2014 at 13:21

   Robievam ich iba z hladkej múky. Polohrubú som neskúšal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *